Datorn iFokus

Datorn

Etiketthårdvara
Läst 1255 ggr
Krycke
2009-01-11 00:08
0

Extern HDD

Scannade datorn för virus igår och kom fram till att jag har lite mycket filer på burken just nu (ca 1'600'000 filer tydligen =P) Så jag sitter och funderar på att skaffa en extern HDD i 1TB varianten och kom på två frågor som säkert någon kan svara på.

Är det möjligt att koppla flera datorer till den externa HDD'n samtidigt? Skulle vara praktiskt om sambon och jag kunde flytta filer samtidigt till den utan att greja med kablar etc. Så är det möjligt?

Är det något märke man bör välja framför andra och finns det märken man bör undvika?

Zpookey
2009-01-11 00:11
0
#1

Bästa sättet för detta är att skaffa en extern hårddisk som du kan ansluta med en nätverkskabel. På så sätt kan alla i nätverket komma åt hårddisken.

Jag hade dock rekommenderat dig att köpa en QNAP och sätta i två 1TB-diskar och göra RAID1 på dom vilket innebär att du får 1TB lagringsutrymme men med säkerhet….dvs det gör inget om den ena disken går sönder…all information finns även på den andra disken och det är bara att byta ut den trasiga hårddisken så kopieras all info över till den nya disken igen och du har identisk info på 2 diskar.

Alternativt kan du köpa en extern disk från Lacie med 1 TB

Eostra
2009-01-11 14:32
0
#2

Jag fick en 1TB Seagate hårddisk till julklapp, tror den kostade runt 150€ (ca 1500kr).  :)

Krycke
2009-01-11 23:48
0
#3

Tack för infon! Skall se när/om ekonomin tillåter =)

pentsium
2009-01-12 00:27
0
#4

Den här är nog den billigaste externa disken på 1tb. (har dock ej nätverksanslutning, bara usb. Jag har två själv och är skitnöjd. Tysta, snygga och smidiga. En jättebra funktion med dem är att när de inte används så stänger kontrollerkortet av disken vilket ökat livslängden och gör den helt knäpptyst när den inte används.

Niklas
2009-01-12 19:52
0
#5

#4: Den där tycker jag också är bra. Jag har flera stycken i den serien. De bara går och går.

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

guraknugen
2009-01-12 23:31
0
#6

Appropå extern hårddisk på nätverket, borde det inte i teorin vara fullt möjligt att konstruera en burk som fungerar som ett litet nätverk, fast med USB?

Alltså att man kopplar in flera datorer och USB-enheter till en burk som enbart har USB-portar, och att alla enheter då kan se varandra (eller i alla fall att alla inkopplade datorer kan se varandra och de anslutna enheterna), som om det vore ett extremt lokalt nätverk ”inne i” burken.

Nåja, ännu en idiotisk tanke från iFokus största ärkeidiot.

Lill-Kisse
2009-01-12 23:49
0
#7

#4 och 5. Berätta gärna vad "den här" och "den där" är. Den webb-platsen är kanske välbesökt, för länken kommer inte upp.

Niklas
2009-01-13 09:28
0
#8

"Western Digital Elements Desktop 1TB".

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Zpookey
2009-01-18 01:04
0
#9

#7
Vad menar du med att länken inte kommer upp? Jag klickade på den och den fungerar alldeles utmärkt.

Lill-Kisse
2009-01-18 11:07
0
#10

#9 Precis det jag skrev. Jag klickade på länken, men sidan kom inte upp då jag försökte. Inget konstigt med det, om det var hög trafik just då eller nån server nere.

Jag var ju intresserad av vilken extern hårddisk de två medlemmarna anser vara särskilt bra, så lika bra att skriva ut det här. Jag fick svaret och är nöjd. Jag har också fått tag på en sån och gillar den.

Krycke
2009-01-22 01:18
0
#11

Fungerar det att koppla en usb-hubb/splitter för att med 2 datorer få tillgång till en och samma externa HDD?

exempel1

exempel2

Inkanyezi
2009-01-22 06:17
0
#12

Nej, du kan inte koppla en hårddisk på det sättet till två datorer. Däremot kan du ha en manuell switch och koppla om, vilket är samma som att rycka ur sladden och stoppa in den i den andra datorn, men man skiftar bara med en strömbrytare.

Satsa på en NAS i stället, då kan du nå den via nätverk ifrån så många datorer du vill. Om du vill att den ska vara riktigt snabb så tar du en med gigabitnät och har såna kort i datorerna också.