Datorn iFokus

Datorn

Etiketthårdvara
Läst 945 ggr
Sofie-Jesper
2009-02-19 10:55
0

Krångel Med Labtec Webcamera.

Hejsan..

Det är så att jag har ett ganska störande problem. Jag har en gammal Labtec webcamera men kan inte installera den, eller rättare sagt  Min datorn tar den bara för en en " Usb device" men hjälper inte hur mycket drivrutiner ja installera. har testat otalt med gånger med drivrutinerna från deras sida och andra grundläggande drivrutiner till mitt moderkort (( Asus ))

Skulle vara tacksam om nån har ett bra svar på denna frågan :)

Jeeeppaaaa
2009-02-19 18:13
0
#1

Du skriver att du har en gammal webcam, hur pass gammal är den i förhållande till datorn då? Vad kör du med för operativsystem?

Sofie-Jesper
2009-02-19 20:11
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Jadu , den har jhu några år på nacken och datorn är hyfsat fräsch…som du ser på bilden kör jag med Xp..

pentsium
2009-02-19 20:14
0
#3

Modellbeteckningen på kameran?

Zpookey
2009-02-19 20:19
0
#4

Det kan inte vara så att det strular för att du har en N-version av XP?
Har faktiskt aldrig sett att någon använt den versionen någon gång.
N-versionerna är en europeisk variant som uppkom eftersom att gnälliga europa tyckte att det var hemskt av Microsoft att inkludera mediaspelare och annat som hade med media att göra. Idioti enligt mig eftersom att man faktiskt inte måste använda microsofts mediaspelare bara för att de inkluderar den.
Hur som helst…har du installerat komponenterna som ditt operativsystem saknar?
Här står det mesta om N och länkar till komponenter som saknas…det kanske är därför som den inte accepterar webkameran?
http://support.microsoft.com/kb/886540

Sofie-Jesper
2009-02-19 20:41
0
#5

Den heter faktiskt bara Labtec Webcam :S ..Och är inne på Microsoft sida nu och få testa att uppdatera lite se om det hjälper :)