Datorn iFokus

Datorn

Etikettövrigt
Läst 691 ggr
FerretCrow
2009-07-22 14:23
0

program tips

Hej på er alla!

vi ska bygga eb dator här hemma och ha vid teven i vardagsrummet.

vi ska koppla den till teven så att vi kan skicka över filmer på den via nätverket.

har ni något tips på något bra pogram man kan skaffa som gör att man kan styra den datorn från den vanliga datorn?

mvh erika

pentsium
2009-07-22 15:01
0
#1

http://www.realvnc.com/ Gratis jättesmidigt fjärrstyringsprogram

FerretCrow
2009-07-22 15:20
0
#2

#1 tack för tipset ska kika på det =)

Zarine
2009-07-23 10:43
0
#3

VNC är som sagt väldigt bra, även om det kan vara lite segt och inte hänga med på noterna hela tiden. SJälv kör jag med pcAnywhere som fungerar jättebra, även Remote Desktop som finns inbyggt i XP och Vista fungerar väldigt bra - det är som man sitter direkt vid datorn.

Sen istället för att behöva ge er in och fjärrstyra datorn skulle ni kunna köpa ett trådlöst tangentbord och köra antingen XBMC eller Mediaportal så får ni ett enkelt och snyggt bibliotek över alla serier och filmer, komplett med omslag och allt. Bara att kopiera över filmerna via nätverket så dyker dom upp automatiskt.

Lite olika mediaspelare: http://www.idg.se/2.1085/1.224808/bygg-din-egen-htpc---mjukvara-och-konfiguration

FerretCrow
2009-07-23 14:28
0
#4

#3 jo vi har trådlöst tangent bord redan men det sitter i min dator. och denna dator ska vara kopplad till killens, så då blir det litebökigt att lossa alla sladdar och koppla om dom varje gång vi ska se film.