Back up av OP system
Jag har precis konstaterat att den backup jag gör inte gör backup av OP systemet eller andra Microsoft appl.
Jag ska köpa en extern hårddisk bara för detta men hur beräknar jag hur stor extern hårddisk jag behöver ?
Sorg är kärlek som blivit hemlös

Att backa upp ett OS eller applikationer (ivf Windows) med vanlig backup programvara hjälper dig inte mycket. Det går inte att åsterställa och boota om från denna backupkopia.
Skall du ha en backup av Windows måste du använda något program som kan skapa en image av din C disk till ett media som sedan är bootbart
För att återställa ett OS och applikationer så behövs nog en ominstallation av alla delar.
Kan vara så att det finns något program som tar en image och sedan kan klona den till din C disk. Möjligen klarar partion magic detta.
Annat är det om du har virtualiserat din dator. Då kan man ta och skapa en image som det sendan går att botta upp från.
Ja inte förstod jag mycket av det du skrev…….men det beror inte på dig.
Min fråga är då:
Om datorn kraschar
Bör jag ha en backup av OP och Microsoft appl. ?
Hur fixar jag då detta ?
frågar novisen
Sorg är kärlek som blivit hemlös

Operativ System förkortas OS, och du bör ha skivor liggandes för installation av OS och andra applikationer.
Aha….jag förstod inte varför du skrev så men nu ser jag att jag skrev OP (är inte de någon starkare vara
)…….klart jag menade OS.
Sorg är kärlek som blivit hemlös
På windowssidan är ett billigt och ruskigt bra program, för att köra en full imagefil på hela datorn, Acronis True Image Home.
På Mac-sidan ska SuperDuper vara bra
Har för mig att Nero kunde göra OS-backup, men tyvärr bara på CD/DVD och det lär ju ta en stund att bränna ett helt OS, så det är nog inget användbart alternativ.
Varför inte Clonezilla?
Kan klona partitioner eller hela disken och spara image (avbild) till extern disk eller nätverksdisk.
Är det många datorer som man ska ta backup på eller klona kan man sätta upp en server åt Clonezilla där alla avbilder kan lagras eller avbild kan skicka ifrån.
Så klart Open Source och fritt att använda 