icon anteckningar
Först av allt: Har du inställt för att visa filltillägg?
Om inte kanske filen som du tror är en textfil egentligen heter namn.txt.exe och är någon form att ohyra som skaparen vill att du ska installera.

Det är något med TXT-asociationen antar jag, du kanske har flera program som är asocierade till jus det formatet?
I vilket fall som helst, vilket program öppnas när du klickar på filen?
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Det är anteckningar som öppnas.

Då kanske du har råkat ändra ikonen på notepad.exe? Om du tittar på egenskaper för notepad.exe, så kanske du hittar felet.
Något har hänt för om jag öppnar en xml-fil så går den inte att läsa.
Det är bara en massa bokstäver och olika tecken.
Jag har skannat genom datorn ordentligt så att det inte finns något.
Är tacksam för all hjälp jag kan få.
Har inte lust att formatera datorn.
#7: Vad annars ska en XML-fil innehålla om inte ”en massa bokstäver och olika tecken”?

Gå in i asociationshanteraren och kolla vilka program som är asocierade till formatet TXT.
Man kan ta bort och lägga till.
Fanns inget konstigt i den loggfilen.. bara att det va mycket bildprogram och antimalwarepriogram.. fast jag antar att antimalwareprogram är där tillfälligt?
Och så kör du servicepack 2,, det finns sp3!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

Vad jag kan se så kör du förutom Panda som innehåller antimalware även AD-Aware och Super antispyware, som regel får man mest konflikter med fler program datorn blir trögare osv.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Ok.
Det visste jag inte.
Ska genast avinstallera dom.
Tack så mycket. 

Det är bara när virusskannande program körs samtidigt som det blir kris.
Superantispyware är väl ett program som körs när man vill diagnosticera eller avhjälpa fel, så det brukar ju inte vara igång ständigt.
Däremot när man kör två antivirusprogram samtidigt, vilket många har gjort, då är det bäddat för konflikter, och det kan vara lika illa som att ha virus i datorn.
Så man behöver inte nödvändigtvis avinstallera program som man kör själv någon gång, men om man har två program som bevakar datorns portar igång samtidigt, som exempelvis två antivirusprogram, då ska det ena avinstalleras eller åtminstone avaktiveras.
Den här sortens konflikter kan göra en dator otroligt slö, och det är inte bara antivirus som är skyldiga, utan också brännarprogram och mediaspelare eller program för bildbehandling kan ha bevakning av datorns media för att gripa in när man till exempel ansluter en kamera eller stoppar in en cd eller ett minneskort. Det är ett elände, och även välkända program som borde vara rumsrena ställer till med konflikter; det gäller program som Photoshop Elements, Nero och kanske det allra värsta, Sony "cd-skivor" som inte är cd utan någonting annat på en rund plastbit, som säljs med musik till exempel med Céline Dion. Har man stoppat in en sån plastbit i cd-stationen så får man ett fulprogram i datorn som gör att man måste installera om systemet för att få den att funka bra igen.
Hej och tack för hjälpen.
Jag har fixat det så nu finns den rätta iconen på plats. 
Du vet väl att det finns en svensk översättning av ordet ”icon”? Nämligen ”ikon”. Uttalas som det stavas gör det också.
Jo jag vet det.
Men jag är så van det engelska språket så det blev "icon" av bara farten.
Ska bättra mig.
#13
Håller Sony fortfande på med den där skiten?! Anade det, företaget skulle ju ha existensförbud!
Jag har skytt Sony som pesten sen det där uppmärksammades för några äår sen. Skulle aldrig falla mig in att köpa en produkt av någon sort där ordet Sony förekommer.
Eftersom den här tråden handlade om en försvunnen ikon startar jag en ny tråd om Sony.

Jag vet inte hur det har gått med det där rootkitet som de har spritt, jag slutade med Windows ungefär i den vevan. Såvitt jag vet har de inte dragit in de där skivorna, och exempelvis rootkit med Céline Dion har spritts i hundratusental.
Ingen användare har fått ersättning för intrånget.