.dll i System32
Windows 7 x64
Har ett riktigt långvarit knepigt .dll och BSOD-problem som trots systematisk feldiagnostik inte går att få bukt med.
En av felen kunde häröras till Microsoft Security Essential, som var inkorrekt installerat på något outgrundligt sätt. Avinstallerade det med Revo Uninstaller men trots det verkar en sökväg (Parental Control) gå till wpcmig.dll och wpcumi.dll.
Har försökt att ersätta dessa från ett annat x64 system men jag får inte behörighet trots att jag går in via admin och även felsäkert läge.
Filerna i sej är inte korrupta utan det är kvarvarande sökväg som förbryllar. Förslag på hur jag fixar detta vore mycket önskvärt!
Har många fler frågor ang. BSOD men ser först om det finns proffs här som har tid och möjlighet att hjälpa, och tar dom frågorna vartefter sedan i så fall.
Kör en repair, boota från din windows skiva.
En repair hjälpte inte på det här, men allt ordnade sej efter en BIOS återominstallering, då lossnade samtliga dumheter datorn haft för sej efter Nvidias senaste driver.
Gör det inte försvårt för dig själv. Spara allt viktigt material på extern hårddisk eller liknande. Formatera om datorn, installera windows.
Klart.