Datorn iFokus

Datorn

Etiketthårdvara
Läst 1514 ggr
ebh
2012-04-21 20:08
0

Hårddisken fungerar inte

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Hej! Min externa hårddisk fungerar inte eller rättaresagt när jag kopplar in den så frågar den endast om jag vill forma om enheten. Vad jag vet så har jag inte tappat den eller gjort något annat med den. Någon som vet vad jag borde göra? Skulle uppskatta jättemycket om någon skulle vilja hjälpa mig! Hoppas jag har frågat på rätt forum, vet inte riktigt exakt vad den här frågan passar in! :)

Lill-Kisse
2012-04-22 01:55
0
#1

Sånt har hänt mig när det gäller USB-minnen.
Testa att koppla in den via ett annat USB-uttag. Blir det likadant då, kan du testa att koppla in den på en annan dator och se om du får fart på den då.

Kaj
2012-04-23 10:17
2
#2

Om det inte fungerar på en annan USB port kan du pröva om gratis programmet Recuva kan läsa disken. Det programmet använder itne utforskaren för att läsa diskar utan går direkt mot I/O systemet och då kan det hända att den kan montera och läsa disken trots att Windows itne kan det (antar att du har Windows?).

Med Recuva kan man i många fall återkspa filer man tagit bort (även från papperskorgen) men även många gånger diskar som gått sönder.

ebh
2012-09-24 16:22
0
#3

Ja, precis det har jag! Tack så mycket!

Zepp
2012-09-26 21:56
0
#4

Det är antagligen fel på Bootsektorn på disken!

Och då känner din dator inte igen disken.. utan tror att det är en oformaterad.

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.